Gå videre til hovedindhold

Alt for mange seniorer føler sig overset på arbejdspladsen

Mere end 5.000 medlemmer svarede på den undersøgelse af det akademiske arbejdsliv, som vi gennemførte i efteråret. Undersøgelsen har givet os en række indsigter om det akademiske arbejdsliv.

27. april 2026

I undersøgelsen har vi spurgt Akademikernes A-kasses medlemmer om deres oplevelser af arbejdslivet i dag og deres forventninger til fremtiden - med særlig fokus på overgangene i arbejdslivet, som typisk er dér, vi møder vores medlemmer.

Indsigterne fra undersøgelsen viser et mere nuanceret billede af akademikernes arbejdsliv end den offentlige debat ofte tegner. 

Blandt andet viser undersøgelsen en markant forskel mellem yngre og ældre medarbejdere i forhold til oplevelsen af kompetenceudvikling: Næsten halvdelen af de 56+-årige oplever, at der ikke er fokus på at udvikle deres kompetencer på arbejdspladsen. Blandt de 18-34-årige gælder det 27 procent.

Kompetenceudviklilng er afgørende for et længere arbejdsliv

”Det her er et vink med en vognstang”, siger Sara Vergo, formand for Akademikernes A-kasse. ”Når seniorer oplever, at deres udvikling ikke bliver prioriteret, kan det let opfattes som manglende anerkendelse af dem som betydningsfuld arbejdskraft. Og det er et problem, når vi forventer, at flere bliver længere på arbejdsmarkedet. Derfor opfordrer vi nu arbejdsgivere til at øge fokus på også at udvikle deres erfarne medarbejdere. Ellers risikerer vi, at seniorer mister fodfæste på et arbejdsmarked, hvor vi har brug for både deres erfaring og deres arbejdskraft.”

Forskellen i oplevelsen af adgang til kompetenceudvikling står i kontrast til et andet centralt fund i undersøgelsen: At seniorerne på en lang række centrale parametre ligner de yngre generationer. De trives lige så godt i arbejdslivet, er i samme lave grad bekymrede for arbejdsløshed, er også positive over for AI og oplever i lige så høj grad, at de har de rette kompetencer til deres job.

Om undersøgelsen

Mere end 5.000 medlemmer af Akademikernes A-kasse har deltaget i spørgeskemaundersøgelsen.
Undersøgelsen viser, at akademikere generelt er tilfredse med deres arbejdsliv, gerne skifter job, ligner hinanden på tværs af generationer, og at de fleste akademikere forventer, at AI vil gøre en positiv forskel i deres arbejdsliv.

Andre pointer fra undersøgelsen:

  • 58 procent af de adspurgte er i høj grad eller meget høj grad tilfredse med deres arbejdsliv
  • 75 procent af de 56+-årige er i mindre grad eller slet ikke bekymrede for arbejdsløshed i deres job eller branche.
  • 77 procent af de adspurgte oplever, at de har de nødvendige kompetencer i deres branche de næste fem år.

Læs hele rapporten Det akademiske arbejdsliv